
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold Flash over Nickel |
| Pitch | 0.5 mm |
| Current Rating | 500 mA |
| Number of Positions | 50 |
Stock: 46
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52253
Ext.Price$0.52253
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52253 | $0.52253 |
| 10 | $0.42317 | $4.23170 |
| 25 | $0.38839 | $9.70975 |
| 50 | $0.35647 | $17.82350 |
| 100 | $0.32718 | $32.71800 |
| 300 | $0.30022 | $90.06600 |
| 500 | $0.27548 | $137.74000 |
| 1000 | $0.25977 | $259.77000 |
